Wybierz klocki plastikowe dla swojego dziecka!

Zabawki towarzyszom dzieciom od pierwszych dni życia do lat młodzieńczych, a często stają się również pięknymi pamiątkami, które pozostają z nimi przez całe dorosłe życie. Pełnią nie tylko funkcję rekreacyjną, ale stanowią również wsparcie ich dynamicznego rozwoju, dlatego tak istotne jest, aby zabawki były dopasowane do wieku i możliwości pociechy. Klocki plastikowe najczęściej wybierane to uniwersalne akcesoria do zabawy, które będą odpowiednie dla dzieci na każdym etapie rozwoju, zarówno fizycznego jak i psychicznego. W zależności od preferencji maluchów można zdecydować się na ogólne pakiety klocków lub zestawy tematyczne.

Jak zabawa klockami wpływa na dzieci?

Klocki plastikowe powinny być odpowiednio dopasowane do wieku dziecka. Dla najmłodszych dzieci dedykowane są klocki o dużych rozmiarach, bez ostrych elementów i wielu wypustek. Najczęściej są one w intensywnych kolorach, a możliwości budowania z nich są ograniczone. Starsze dzieci mogą spokojnie bawić się mniejszymi klockami, które stanowią elementy bardziej skomplikowanych konstrukcji. Operowanie klockami pozytywnie wpływa na motorykę małą maluchów, wspiera ćwiczenie koordynacji ręka-oko oraz ułatwia rozwój wyobraźni przestrzennej. Starsze dzieci nabywają również w ten sposób pewne informacje na temat działania zasad fizyki, np. kiedy ich budowla runie, ponieważ nie posiadała odpowiednio szerokiej podstawy. 

Na jakie opcje się zdecydować?

Młodsze dzieci lepiej odnajdą się w zestawach ogólnotematycznych, gdzie celem zabawy nie będzie odtworzenie konkretnej konstrukcji, tylko swobodne tworzenie wymyślonych elementów. Daje to im pełną swobodę działania i wspiera kreatywność. Starsze dzieci mogą się nudzić przy takich zestawach, dlatego w ich przypadku lepiej rozważyć modele tematyczne, które są związane z ich bieżącymi zainteresowaniami. Wiele produktów związanych jest też z różnorodnymi filmami i bajkami, które są popularne wśród dzieci i młodzieży. Pociecha na pewno ucieszy się z modelu z klocków, który pochodzi z jego ulubionego uniwersum filmowego.